![]() |
Proces TREP (Copyright 2020-2021 Marek Bisztyga) |
- poczucia niedogodności, braku komfortu, braku korzyści, straty wynikającej z zaniechania zmiany i/lub korzyści (nagrody) z niej płynących,
- potrzeby lub konieczności zmiany istniejącego stanu rzeczy,
- celowości w działaniu, lub inaczej, dążenia do konkretnego celu lub do uzyskania konkretnego efektu lub rezultatu, do wytworzenia pożądanego stanu przyszłego, do obrania kierunku rozwoju lub do wyboru sposobu Działania.
![]() |
Motywowanie TREP. (Copyright 2020-2021 Marek Bisztyga) |
- definiowanie propozycji wytworzenia pożądanego stanu przyszłego, obrania kierunku rozwoju lub wyboru sposobu działania - słowem rozwiązania jakiegoś problemu (patrz niżej),
- badanie komplementarności (braku sprzeczności) wybranego celu z celem nadrzędnym (Celem Egzystencjalnym, Strategicznym, misją, wizją rozwoju, kierunkiem ewolucji, marzeniem itp.) oraz innymi celami operacyjnymi, dotyczącymi tego samego zjawiska lub obiektu, w celu stwierdzenia, czy osiąganie danego celu jest racjonalne i korzystne,
- określenie sposobu pomiaru stopnia realizacji celu - po czym poznamy, że zbliżamy się do osiągnięcia celu lub już go osiągnęliśmy, by niepotrzebnie nie kontynuować działania tracąc czas i energię, a może nawet szkodząc zamiarowi,
- określenie warunków początkowych, przy jakich dany cel operacyjny można (lub warto) przyjąć do realizacji, aby wesprzeć realizację celu wyższego poziomu i zachować komplementarność z innymi celami,
- weryfikowanie kompletności tak sformułowanego celu oraz jego zgodności z przyjętą w procesie koncepcją "jakości celu", na przykład z modelem S.M.A.R.T.
Wszelkie celowe działanie powinno wynikać z konieczności rozwiązania jakiegoś Problemu.
Koncepcja Problemu
Załóżmy, że rozpatrujemy jakiś System - techniczny, organizacyjny, konceptualny - nie ważne jaka jest jego natura. Problem jest to nabyty lub immanentny stan Architektury Systemu, który powoduje manifestację jednego lub wielu tzw. Efektów Niepożądanych (Undesired Effect – UDE).
Efekt Niepożądany jest przejawem lub skutkiem zachowania się (działania) jednego lub interakcji kilku elementów Systemu, który to Efekt pojawia się wbrew intencjom dysponentów (interesariuszy) Systemu, jest niekorzystny (obiektywnie lub subiektywnie) i dlatego jest uznany za niepożądany.
Efekty Niepożądane występują z powodu istnienia wielu czynników i okoliczności, w tym z powodu Głównej Przyczyny implikującej pozostałe.
Rozwiązanie Problemu to taka Zmiana Architektury Systemu, wprowadzenie której powoduje usunięcie Głównej Przyczyny Problemu i tym samym Niepożądanych Efektów konstytuujących dany Problem. Rozwiązanie danego Problemu może jednak generować nowy, tzw. Wtórny Problem, inny od tego pierwotnego.
Wartym podkreślenia jest fakt, iż Efekty Niepożądane, ich Główna Przyczyna i Rozwiązanie Problemu mogą należeć do różnych warstw Architektury Systemu. Na przykład Niepożądane Efekty mogą manifestować się w obszarze procesów biznesowych, ich Główna Przyczyna może leżeć w warstwie aplikacyjnej IT, a rozwiązaniem może być zmiana w obszarze infrastruktury technicznej i systemowej IT lub wręcz poza Systemem, w jego otoczeniu. Możliwa jest każda kombinacja alokacji Efektów, Przyczyn i Rozwiązań pomiędzy warstwami Architektury Systemu .
Swoistym Efektem Niepożądanym może być również brak występowania Efektu Pożądanego (Desired Effect - DE). Można zatem uznać, że dążenie do osiągnięcia nowego, dotąd nie występującego Efektu Pożądanego jest również dążeniem do Rozwiązania Problemu polegającego na wywołaniu Efektu Pożądanego.
Problem może powstać:
- w wyniku przypadkowych lub intencjonalnych oddziaływań zewnętrznych;
- w wyniku namysłu interesariuszy Systemu, w rezultacie którego powstała uświadomiona potrzeba zmiany w Systemie.
- z powodu kombinacji powyższych czynników.
W tym miejscu należy wyjaśnić pewną kwestię terminologiczną. W języku potocznym oprócz terminu “Problem” występują 2 inne - “Kłopot” i “Zagadnienie” - które często błędnie używane są zamiennie ze słowem “Problem”, wprowadzając przy tym wiele zamieszania i niejednoznaczności. Wprowadźmy zatem precyzyjne ich rozróżnienie:
“Problem” to niepożądany stan wywołany zachowaniem Systemu, który, poprzez wprowadzenie określonej zmiany, można zmienić w stan pożądany. Z pojęciem “Problem” nieodłącznie jest związane pojęcie “Rozwiązanie”, czyli zmiana, której wprowadzenie likwiduje “Problem” poprzez zmianę stanu niepożądanego w stan pożądany lub akceptowany.
“Kłopot” to negatywna klasyfikacja lub postrzeganie określonego nieodwracalnego stanu lub nieuniknionego zjawiska. “Kłopotu” nie można rozwiązać, czyli usunąć, bo gdyby było to możliwe, znaczyłoby to, że mamy do czynienia z “Problemem”. “Kłopot” można obejść, uniknąć lub pogodzić się z nim dostosowując się do jego permanentnej obecności.
"Zagadnienie" to kwestia, którą należy rozstrzygnąć podejmując decyzję lub dokonując wyboru określonej opcji.
Unikanie, obchodzenie lub adaptacja do “Kłopotów” może spowodować “Problemy”.
Rozwiązywanie “Problemów”, czyli dokonanie zmiany, może napotkać lub spowodować “Kłopoty”.
Rozwiązywanie “Problemów” i radzenie sobie z “Kłopotami” może wymagać rozpatrzenia “Zagadnienia” i znalezienie wyjścia z sytuacji wymagającej dokonania wyboru.
Zatem zadanie poradzenia sobie z “Kłopotem” można sprowadzić do zadania rozwiązania “Problemu”. Najpierw należy opracować obejście, uniknięcie lub sposób adaptacji do “Kłopotu”, a potem rozwiązać “Problemy” związane z ich implementacją.
Przykładem “Kłopotu” jest grawitacja. Nie można jej zlikwidować, ale można jej uniknąć udając się w kosmos. By tam się dostać, koniecznym jest rozwiązanie szeregu Problemów technicznych i organizacyjnych. Należy przy tym rozstrzygnąć “Zagadnienie” pozyskania środków i na ten cel.
![]() |
Motywowanie poprzez definicję Problemu (Copyright 2020-2021 Marek Bisztyga) |
Spójrzmy na Motywowanie "Inteligentnym Szkiełkiem i Okiem" analityka biznesowo-systemowego.
- Centralnym Zagadnienie Motywowania jest opracowanie Architektury Problemu - modelu zjawiska powodującego manifestację Niepożądanych Efektów w Systemie i/lub jego otoczeniu.
- W ramach analizy Architektury Problemu następuje identyfikacja Głównej Przyczyny (tzw. root-cause) - tego fragmentu Architektury Systemu, zmiana którego prawdopodobnie spowoduje Rozwiązanie Problemu. Opracowanie Rozwiązania nie jest jednak przedmiotem Motywowania. W TREP, a raczej jego implementacji Panta Rhei, to zadanie Przygotowania (definiowania Rozwiązania w Panta Rhei) i/lub Oddziaływania (implementowania Rozwiązania w Panta Rhei).
- Architektura Problemu powinna być komplementarna z Architekturą Systemu. Nie jest bowiem możliwe, aby Problem był definiowany poza kontekstem Systemu, którego dotyczy - przy użyciu elementów strukturalnych i zachowań wykraczających poza obszar danego Systemu. Jeśli w Architekturze Problemu występują również inne elementy, należy powtórnie zdefiniować System (np. poszerzyć o elementy otoczenia) i jego Architekturę.
- Należy również zdefiniować stan Systemu "po" zmianie i/lub kryteria akceptacyjne implementacji Rozwiązania, nie wnikając w sposób jego implementacji, a także plan testów akceptacyjnych, pozwalających stwierdzić , że nastąpiło Rozwiązanie Problemu.
- Proces Motywowania zostaje zakończony po stwierdzeniu kompletności i prawidłowości Architektury Problemu oraz pozostałych artefaktów.